מבזקים

מרכזי הקניות נפתחים מייד והלימודים בהדרגה

CDF7ADB7-41F0-47C5-A7EA-35FD575881C9

הלימודים בכיתות ה’-ו’ ובכיתות י”א-י”ב ביישובים המוגדרים ירוקים או צהובים מתחדשים בהדרגה. על פי החלטת קבינט הקורונה הלימודים בכיתות ה’-ו’ יחודשו ביום שלישי הבא, ובכיתות י”א-י”ב יחודשו הלימודים החל מיום שלישי בעוד שבועיים. ביישובים המוגדרים כתומים או אדומים לא יחודשו הלימודים עד לשינוי בהגדרתם 
.

בנוסף, יוטל סגר לילה ביישובים כתומים ואדומים שאין בהם סגר כולל, וכן יאושר מתווה הגדלת הקנסות בחקיקה. עוד יאושר כי מרכזי הביג ייפתחו בערים ירוקות החל ממחר.

.

לגבי הקניונים, נציגי הקניונים ומשרד הבריאות יגבשו מתכונת לפתיחה מצומצמת ניסיונית של קניונים מסוימים. ההחלטות התקבלו פה אחד בתום דיונים ממושכים.

רק השרים יולי אדלשטיין ומירב כהן התנגדו לסעיפים ספציפיים. בנוסף יתאפשר לפתוח בתי מלון באילת ובים המלח.

.

 

ההודעה המלאה: הקבינט החליט על הצעדים הבאים:

.

1. להרחיב ולייעל את השימוש בהכרזה על “אזורים מוגבלים”. יקוצר פרק הזמן להכרזה על יישוב “אדום” כ”אזור מוגבל”. תבוצע אכיפה מחמירה ובקרה קפדנית יותר גם על תנועת אנשים מהיישוב ואליו, לרבות לצרכים חיוניים.

.

2. להגדיל את הסיוע ובמקביל להטיל הגבלות גם על יישובים “כתומים”. בין השאר יקודם סגר לילי ביישובים כתומים (בנוסף ליישובים אדומים).

.

3. להחמיר את הקנסות על מפירי הנחיות הבריאות, בדגש על התקהלויות מכל סוג – ולהשלים את הליכי החקיקה.

.

4. להתנות את העבודה בתחומים מסויימים (בדגש על עבודה עם קהל) בקיום בדיקות תדירות. תוכן עבודת מטה בנושא.

.

5. השרים אלקין ושי יציגו המלצות לשימוש בכלים דיגיטליים לייעול מאמצי קטיעת שרשראות ההדבקה.

*

חינוך:

– ביום ג’, 24 בנובמבר, מערכת החינוך תחדש את הלימודים הפרונטאליים בכיתות ה’-ו’.
– כעבור שבוע יפתחו כיתות י”א-י”ב.

זאת בתנאים הבאים–

א. בישובים “ירוקים” ו”צהובים” בלבד
ב. שליטה ובקרה ע”י משל”ט משרד החינוך לאיתור מהיר של נדבקים/ מגעים וקטיעת שרשראות הדבקה. במקביל יקודמו נהלים שיאפשרו בדיקת הצוותים החינוכיים וקביעת שגרה מחייבת לקיום בדיקות.

*

איים ירוקים לתיירות:
העיר אילת ואזור התיירות בים המלח יורשו לקיים שגרת פעילות מיוחדת שתאפשר הפעלת מלונות ותיירות בהתאם לתכנית “איים ירוקים לתיירות”.

*מסחר:

.

א. מרכזי הקניות הפתוחים (כגון “ביג”) יפתחו החל מיום ממחר, ג’, ובהתאם לתנאים שנקבעו לחנויות הרחוב.
ב. נציגי משרד הבריאות יחד עם נציגים ממשרדי האוצר והכלכלה, וכן נציגי הקניונים, יגבשו מתכונת לפתיחה מצומצמת ניסיונית (“פיילוט”) שתאפשר פיקוח אפקטיבי על מילוי הנחיות הבריאות וצמצום מגעים והתקהלויות. הניסוי יבחן גם את השווקים. בכפוף להצלחת הפיילוט ולרמת התחלואה הכללית יוחלט על מועד פתיחת הקניונים.

בנוסף, הוחלט כי משרד הבריאות יגבש המלצות לצעדים נוספים להורדת רמת התחלואה, ויציג אותן בהקדם.

הקבינט ציין כי במקרה של עלייה משמעותית בתחלואה – יבוטלו הקלות.

.

ונתניהו הבהיר כי “אם התחלואה תעלה בעקבות ההקלות, נחזור במהירות להגבלות”. 

.

שר האוצר ישראל כ”ץ:

“‏אני מברך על החלטת קבינט הקורונה לאפשר את פתיחת מרכזי הסחר הפתוחים ממחר, ולהקים צוות לקביעת מתכון לפתיחת הקניונים והשווקים בהקדם. זוהי בשורה חשובה למשק הישראלי ולעשרות אלפי מובטלים שיוכלו לשוב בהקדם לעבודה סדירה”.

.

מירב כהן: “נראה שבחרנו באסטרטגיה לפיה ברור שהסגר השלישי יגיע. אני הייתי מעדיפה ללכת על אסטרטגיה יותר שמרנית, אבל אני מבינה את המצב. אני חושבת שכן חשוב, לפחות בחינוך, להפריד שבועיים בין פתיחה לפתיחה כמו שהציע הפרוייקטור. העוצר הלילי – אמרו המומחים שהוא לא אפקטיבי, אז למה לעשות אותו בערים הכתומות? אני מתפללת שלא תוך שבועות ספורים נחזור לעוד סגר וההישגים שלנו יימחקו”.

.
נתניהו: “אני רוצה לתקן אותך – אם נראה התחלה של עלייה גאומטרית, נכרות ענפים מהעץ הזה. צריך לזכור את זה, כי לא נחכה ל-2,000 נדבקים ולא ל-4,000 כמו בפעם שעברה. אנחנו נוריד את זה הרבה לפני. לא בהכרח שנגיע לסגר כללי, אבל נוריד כמה ענפים מהעץ הזה”.
.

מירב כהן: “בסגר הקודם התחלנו להקל ב-20 נדבקים. היום התחלנו להקל ב-2,000 נדבקים ביום. עשינו זאת כי הייתה תכנית מסודרת של עמידה ביעדים. עכשיו אנחנו סוטים ממנה”.
נתניהו: “אנחנו על 600-700 חולים ביום, בממוצע 650 בשבוע. ברגע שזה יתחיל לעלות – נעצור. תזכרו את השיחה הזאת, אמרנו שיש גבול. אנחנו נצטרך לקבל את ההחלטות האלה. הנה – פותחים את האקורדיון, אולי קצת יותר ממה שאנחנו רוצים, צריך לקבל את זה. זו השיטה. רק נזכור שעם הפתיחה יבוא גם הכיווץ”.

.

עניין מרכזי

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן