מבזקים

אחרי הזריקה השניה – צפו לכאבים, לחום ולתופעות לוואי זמניות

A8A39594-F8E7-40F7-96F1-EE9E7E21C857

כמחצית ממקבלי החיסון השני סובלים מתופעות לוואי לא פשוטות. עם זאת מדובר בתסמינים קלים יחסית לתחלואה ומיתית ולאחר שבוע ימים של מאבק מבוקר הגוף אכן מחוסן.

.

מתרבים הדיווחים על כך שבניגוד לזריקה הראשונה, לאחר קבלת החיסון השני כמחצית מן המתחסנים סובלים מתופעות לוואי משמעותיות כמו חולשה, חום, כאבי שרירים ולעיתים איבוד חוש הטעם והריח.

גורמי בריאות אומרים כי פייזר דיווחה מראש כי לאחר המנה השנייה של החיסון צפויות תופעות לוואי משמעותיות אך כנראה זמניות בלבד. “מהמחקר שנעשה בניסוי של פייזר עולה כי שכיחות תופעות הלוואי המקומיות עולה מאוד לאחר קבלת מנת החיסון השנייה”, אומרת רופאה מהאוניברסיטה העיברית בירושלים. “מדובר בתופעות כמו חום, עייפות, חולשה, צמרמורות וכאבי שרירים שנמצא בלמעלה מ-50 אחוזים ממקבלי מנת החיסון השנייה.

.

“אלה תופעות צפויות שאמורות לעבור תוך יום-יומיים מעצמן ואין מה לחשוש מהן”, הוסיפה קלדרון-מרגלית. “לא מומלץ לוותר על מנת החיסון השנייה – מכיוון שהוא מגביר את היעילות ל-95 אחוזים. התופעות האלו הן כאין וכאפס לעומת המחלה עצמה”.

.

עוד מוסבר כי “באמצעות החיסון לקורונה מכניסים גורם זר, שאליו רוצים לייצר חסינות, והוא נכנס לתאים ומייצר בהם חלבון. על מנת לעורר חסינות משמעותית, צריך לסמן למערכת החיסון שנכנס לגוף חלבון זר שמקורו בווירוס המדומה”.

.

ברגע שתאי הגוף מוטעים להניח שנכנס אליהם וירוס, הם מפעילים את מערכת החיסון לצורך השמדתו. “לאחר קבלת מנת החיסון הראשונה נוצר ‘זיכרון חיסוני’ שמתבטא ביצירה של תאי T המזהים את הווירוס אך הדבר מלווה גם בתופעות לוואי. הגעה של כמות כזו של תאים עלולה להיות מלווה באדמומיות, נפיחות וכאב באזור הזריקה. הפעלת התאים גורמת לכאבי שרירים ועליית חום הגוף. מדובר בתופעות לא נעימות אך מכיוון שאין באמת וירוס שחדר אל הגוף – זה נגמר מהר ומאפשר להימנע מהמחלה”.

 

.

“ברגע שהתא מזהה את הווירוס הוא מייצר תאים של מערכת החיסון שנשארים לאורך זמן, כדי שבפעם הבא שהנגיף ייכנס לגוף הם יגיבו אליו באמצעות תאי ה-T ויילחמו בו זהו תהליך איטי שלוקח זמן, אך מרגע שקיבלנו את מנת החיסון השנייה, התאים כבר מזהים אותו בתור ה’ווירוס’ ולכן מפעילים תגובה חזקה יותר עם תאים רבים יותר – מה שיוצר את התגובה החיסונית, אך עלול לגרום גם לחום, חולשה וכאבי שרירים”.

.

בינתיים מתוך מאות אלפי המתחסנים מתחסנים דיווחו למשרד הבריאות מיקרים לא רבים של תופעות חריגות באמת. ההערכה היא שתופעות הלוואי של התמודדות הגוף נמשכות ימים ספורים ואז לאחר שבוע הגוף מחוסן.

,

בשורה מ״עניין מרכזי״: הורידו חינם את האפליקציה שלנו בגוגל פליי לאנדרואיד ‏https://play.google.com/store/apps/details?id=com.centralnilinterest

.

עניין מרכזי

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן