מבזקים

פריצת דיסק צווארי: נפוץ מדי בכדי להתעלם

תופעת פריצת הדיסקים הפכה כמעט ל”פופולארית” בחברה, מעין מופע כאב אקוטי וכרוני שנראה כי אנשים פשוט מקבלים כחלק מהחיים. חשוב להדגיש ולהבין כי ניתן להעביר חיים שלמים בריאים ומלאים, כולל פעילות גופנית ענפה, וזאת מבלי לסבול מפריצת דיסק צווארי, או כאבים של הצוואר והחוליות כלל. ועם זאת, אם עקב פעילות ספורטיבית לא נכונה, ישיבה מממושכת במנח לא בריא, או, לצערנו, תאונה כלשהי, המוני אנשים מגיעים למרפאות, נשלחים לבדיקות ומגלים כי הרקע לכאב שלהם הוא פריצת דיסק.

צווארי, גבי, חוליות גב תחתון או עליון, כל חוליה שנפרצת, תוביל עם הזמן כמעט בהכרח לכאב. עם הזמן, במידה והתופעה לא מטופלת, היא עלולה בקלות להחמיר עוד ועוד, ולהוביל לכאבים מפושטים, הקרנות, נימול ועוד מגוון בעיות שאתם לא רוצים לפגוש. אז מה בכל זאת עושים?

 

פריצת דיסק צווארי או בקע?

אם שמעתם פעם חבר אומר שאין לו פריצה, “זה רק בקע בינתיים”, אז דעו לכם, שמה שהוא בעצם אומר זו טעות נפוצה, וכי כדאי להציע לו לבדוק עם הרופא האורטופד שלו ממה הוא סובל. בקע הוא פריצה, ופריצה היא בקע. הדבר נכון כמובן גם לפריצת דיסק בצוואר. שם נוסף לאותה התופעה הינו צניחת דיסק בין חולייתי.

כך או כך, פריצת דיסק צווארי היא מצב רפואי בו הקפסולה העוטפת את הדיסק נפרצת, והנוזלים שבתוכו, נוזלי הסיכוך והחומר המפריד בין החוליות ושומר עליהן מלהתחכך זו בזו, יוצאים החוצה ממקומם. כשמצב זה מתרחש בחוליות הצוואר נוצרות תופעות לוואי שונות:

  • נימול\כאבים בזרועות
  • נימול\כאבים בכפות הידיים
  • חולשה כללית של הגפיים העליונות
  • הפרעות מוטוריות בגפיים העליונות

הסיבה למופעים אלו בגפיים היא העובדה כי העצבים המובילים מידע מהמח אל הגפיים העליונות ובחזרה עוברים דרך חוליות הצוואר, ופריצת דיסק בחוליות הצוואר תוביל להפרעות דווקא בעצבים אלו.

למרות שתופעה זו שכיחה בשיחות ונדמה כי היא קוראת כמעט לכולם, הרי שבמציאות אנשים עם דיסק בריא, אנשים שלא עברו טראומות פיסיות אקוטיות ונשמרים מיצירת מצבים כרוניים יכולים לעבור חיים שלמים ללא פריצות דיסק כלל.

 

הטיפול בפריצת דיסק

ישנם טיפולים שונים ומגוונים בפריצת דיסק, ואין טיפול אחד ידוע שיפתור את הבעיה לכל הסובלים מפריצה. מבין הטיפולים המומלצים תמצאו טיפולים מנואלים, כגון שיאצו, עיסוי, וכמובן, כירופרקטיקה. טיפול של כירופרקט במודיעין לפריצת הדיסק שלכם יכול להוביל לשינוי משמעותי, ולעיתים אף מהיר מאוד, בהישנות תופעות הלוואי של הפריצה, ומכאן לשיפור משמעותי באיכות החיים.

מעבר למשככי כאבים בכדי להפחית את הסבל האקוטי במקרה והוא חריף, הרי שפריצת דיסק צווארי ניתנת לטיפול בעזרת שינויי הרגלים. במקרה של פריצה בצוואר, ישנה משמעות עליונה בדרך שבה אתם משתמשים בראש שלכם, והכוונה היא לא לצורת המחשבה. הראש שלנו שוקל לא מעט, ושיפור הזווית בה אתם מחזיקים אותו תשפיע על הלחץ שנוצר על החוליות ועזור לכם להקל על התופעות של הפריצה.

 

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן