כשלו הנסיונות למנוע הטלת הרכבת הממשלה על נתניהו

הנשיא ריבלין הטיל על בנימין נתניהו להרכיב ממשלה חדשה. הנשיא אמר בהודעתו כי כרגע לא נראה שמישהו יכול להקים ממשלה אך החוק מטיל עליו למסור את המשימה לידי חבר כנסת הרוצה בכך. לפיכך, ונוכח העובדה שנתניהו קיבל הכי הרבה המלצות – הוא נאלץ להטיל את המשימה על נתניהו.

 

במחנה השינוי קיימת אכזבה גדולה מהחלטת בנט להעדיף לפחות בשלב זה את נתניהו על שינוי אמיתי. בנט חותר להבטיח לעצמו את ראשות גוש הימין אחרי נתניהו ועתה יחל מו״מ מסובך בינו לבין נתניהו על תנאי הצטרפותו לקואליציה.

.

 

לפיד בתגובה להחלטת נשיא המדינה:

 הנשיא מילא את חובתו ולא היתה

לו ברירה, אבל הטלת המנדט על נתניהו היא אות קלון מביש שמכתים את ישראל וממיט חרפה על מעמדנו כמדינה שומרת חוק.

.

קבוצה "מבצר הדמוקרטיה" הזדרזה והגישה עתירה לבג"ץ נגד הטלת הרכבת הממשלה על בנימין נתניהו.

"אנחנו חוזרים היום לבג״ץ ומבקשים ממנו לבלום את הפגיעה בדמוקרטיה ואת ההשחתה של הנורמות בישראל. המסר שהעבירו שופטי העליון בעתירה הקודמת שהגשנו היה ברור, ועלה ממנו כי השיקולים הנוגעים לטוהר המידות ולשלטון החוק צריכים להילקח בחשבון בעת הטלת המנדט.

"התנהלותו של נתניהו מאז – ובמיוחד העובדה כי הפר בבוטות את התחייבותו לשופטים כי יכפיף את עצמו להסדר ניגוד עניינים, והתעקשותו להמשיך ולבחוש במערכת אכיפת החוק בזמן שהוא נאשם בעבירות פליליות חמורות – כל אלה מוכיחות כי זה הזמן לפעול ולהציל את שלטון החוק מפגיעה הרסנית", נטען בעתירה.

.

קודם דיווחנו:

.

גדעון סער והמפלגות הערביות לא המליצו על שום מועמד ובנט המליץ רק על עצמו לפיכך, בתום יום ההתייעצויות הראשון לנתניהו יתרון על יאיר לפיד 45-52 בהמלצות.

 

נתניהו קיבץ את החרדים, ש״ס והימין הקיצוני של סמוטריץ׳ בעוד שלפיד קיבל את תמיכת גנץ, ליברמן, העבודה ומרצ. אנשי סער הציעו לנשיא לכנס את לפיד ואת בנט וללחוץ עליהם להקים ממשלה משותפת כפי שעשה בפעם הקודמת עם נתניהו וגנץ.

 

בנט עצמו קיבל בסוף היום מהנשיא עוד יומיים לבחון את האפשרויות זאת אחרי שלפיד חשף כי הציע לבנט רוטציה שבה יהיה בנט ראש הממשלה הראשון. הנשיא יאפשר כנראה לבנט לחשוב שוב. אגב, אם בנט יביע נכונות להליכה משותפת עם לפיד הרי שגם קולות סער יתווספו להמלצה.

 

סער מעוניין לנצל את 48 השעות הללו כדי לתווך בין הצדדים. היומיים הקרובים יהיו לכן רווי מתח פוליטי גדול.

.

יאיר לפיד מסר בתום סבב ההתייעצויות שקיים ריבלין את ההצהרה הבאה:

הצעתי לבנט שנקים יחד ממשלת אחדות והוא יהיה ראשון ברוטציה" אמר ופירט "פניתי לחברי נפתלי בנט כדי להקים איתו יחד ממשלה. ממשלה שתיפרס על פני כל המרחב הפוליטי. מפלגות ימין, מרכז ושמאל. ממשלה שתשקף את העובדה שאנחנו חיים פה יחד. אנחנו יודעים לגשר על הפערים. אנחנו לא שונאים אחד את השני". 

"נתניהו ינסה עכשיו בכל כוחו לפרק אתכם. הוא יחפש עריקים, הוא יחפש לפרק מפלגות. אל תתנו לו. אין לו ממשלה. אין לו רוב. הוא שבוי בידי הקיצוניים. זה משחק ארוך וינצח מי שיהיה נחוש מספיק, סבלני מספיק וממוקד מטרה", אמר לפיד.

.

עניין מרכזי

 

שיתוף:
מאמר קודםליברמן מציע שורת חוקים נגד נתניהו ובעד חופש דת
המאמר הבאעליית ערך הרכב – איך זה קורה?
עיתונאי, שדרן, עורך ויזם תקשורת. חבר נשיאות מועצת העיתונות והתקשורת בישראל. מנחה NLP מאסטר וטריינר. מנהל ״המכללה לחדשנות״. עבד כשדרן, עורך ומגיש ב״קול ישראל״ ומשדר בגל"צ. קצין בכיר בצה״ל, שירת כקצין חקירות בכיר במצ״ח. ערך את בטאון חיל הים ״בין גלים״ ואת בטאון המשטרה הצבאית ״הד חמ״צ״. ערך את בטאון הסטודנטים ״יתוש״ של אוניברסיטת תל אביב. בהשכלתו בעל תואר שני בתקשורת, יועץ ארגוני ומגשר. עורך ״עניין מרכזי״ מאז שנת 1999. העיתון מפרסם חדשות וסקופים ללא תלות בשום גורם פוליטי או עיסקי. עצמאי, בלתי תלוי ואינו מהסס לומר את האמת גם בתנאים מסובכים.