אמ״ן מעריך: ייקח לאיראן 3 שנים לייצר פצצת אטום קטנה

המודיעין הצבאי סיפק את הערכת המצב העתידית שלו בפני הדרג הפוליטי וכרגיל הוא עטוף באזהרות ובהפחדות שמטרתן היחידה היא להמנע מביקורת אם יקרה משהו. הרי איש עוד לא הלין על כך שלא פרצה מלחמה או שלא הוטלה פצצת אטום עלינו.

 

ההערכה שנמסרה אינה מחדשת הרבה. אגף המודיעין מעריך שאם האיראנים ירצו הם יצליחו לייצר איזו פצצת אטום קטנה אחת בתוך שנתיים שלוש מקבלת ההחלטה לעשות זאת. ישראל וארצות הברית מודיעות השכם והערב שלא יתנו לכך לקרות.

 

אבל צריך לזכור שאיראן תוכל תמיד להשיג איזו פצצונת מפקיסטן, מצפון קוריאה או בשוק השחור המזרח אירופי.

 

אגף המודיעין של צה"ל קובע במסמך שנמסר לפרסום כי איראן מתקדמת בקצב איטי וביכולתה להגיע תוך כשנה לחומר מספיק כדי לייצר פצצה גרעינית אחת. ייצור הטיל שיישא את הפצצה ייקח עוד כשנתיים. כלומר בסך הכל יידרשו לאיראני שלוש שנים להכנת פצצה אחת.

.

בזירה הצפונית, ארדואן ישאף לכבוש טריטוריות בסוריה אבל בעלת הבית האמיתית תהיה כמו היום – רוסיה בבעלות הנשיא פוטין.

ואסד, הוא יצטרך להכריע האם להמשיך להיות הווסל של טהרן או שייפרד מאיראן שסייעה לו לנצח במלחמת האזרחים הקשה והממושכת.

. בלבנון יימשך חוסר היציבות הפוליטית בצד המשך התחמשות החיזבאללה בנשק שמכוון לישראל. לבנון, תידרש להכריע את עמדתה בנוגע להשפעה האירנית ולעתידו של פרויקט דיוק הטילים האירני שנעשה בשטחה.

.

בזירה הדרומית אמ״ן מעריך שתהיה הסכמה לרגיעה שתניב שיפור באיכות חיי העזתים. חמאס אינו רוצה מלחמה אך לא נוצרה הרתעה חד משמעית מושלמת, כלומר אזעקות צבע אדום לא ייפסקו. אמ״ן לא יודע לומר מה יהיה בגדה אחרי אבו מאזן.

בזירת עירק, שהוספה לראשונה להערכה השנתית הפומבית ההערכה היא שכ-120 אלף לוחמי מיליציות פרו איראניות זרועות ברחבי המדינה.

.

יצויין כי האיראנים חטפו את עירק כפרי בשל אחרי שהאמריקנים שפכו שם מיליארדים, הרגו עבורם את סדאם חוסיין ואיבדו אלפי חיילים. עכשיו הם על בף עזיבה משפילה ותבוסה כואבת כמו בכל מלחמה אחרת שאליה נכנסו אחרי מלחמת העולם השנייה.

.

רמי יצהר Rami Yitzhar

עניין מרכזי

 

שיתוף:
מאמר קודםמלחמת עולם בימין: השמצות, לכלוכים ופיצול
המאמר הבאבראשון לציון מלמדים את הילדים לאהוב עצים
עיתונאי, שדרן, עורך ויזם תקשורת. חבר נשיאות מועצת העיתונות והתקשורת בישראל. מנחה NLP מאסטר וטריינר. מנהל ״המכללה לחדשנות״. עבד כשדרן, עורך ומגיש ב״קול ישראל״ ומשדר בגל"צ. קצין בכיר בצה״ל, שירת כקצין חקירות בכיר במצ״ח. ערך את בטאון חיל הים ״בין גלים״ ואת בטאון המשטרה הצבאית ״הד חמ״צ״. ערך את בטאון הסטודנטים ״יתוש״ של אוניברסיטת תל אביב. בהשכלתו בעל תואר שני בתקשורת, יועץ ארגוני ומגשר. עורך ״עניין מרכזי״ מאז שנת 1999. העיתון מפרסם חדשות וסקופים ללא תלות בשום גורם פוליטי או עיסקי. עצמאי, בלתי תלוי ואינו מהסס לומר את האמת גם בתנאים מסובכים.