טיל ישראלי מתקדם שנפל בשטח סורי הועבר לפוטין

צה״ל מסרב להגיב למידע המתפרסם ממקורות זרים ולפיו טיל ישראלי מתקדם שנפל לידי צבא אסד הועבר בשלמותו לידי הרוסים הלומדים את הרכבו במטרה למצוא לו תשובה מבצעית.

 

הטיל מהסוג שמכונה ״קלע דוד״ נורה בידי צה״ל לפני חודשים אחדים לעבר מטרה שנחזתה שמי שנורתה לכיוון רמת הגולן אך לא היתה כזו. הטיל לא פגע בשום דבר ונפל בשלמותו.

 

במירוץ להשגתו הגיעו ראשונים כוחות הנאמנים לאסד. הסורים עטו עליו כמוצאי שלל רב ועל פי דיווחים בסין הועבר הטיל לידי צבא רוסיה ומשם הועבר להמשך הבדיקה למכון מחקר צבאי ברוסיה.

 

הטיל פותח בשיתוף פעולה אמריקני ישראלי ובמימון חלקי של האמריקנים. מדובר בנשק הגנתי שאמור לנטרל טילים בטווח העולה על יכולתה של כיפת ברזל.

 

אין לדעת אם גם לאיראנים ניתנה האפשרות להציץ בשלל הישראלי. כאמור בישראל מסרבים להגיב על הדיווח. עצם נפילת הטיל ללא שפגע במטרתו פורסמה בזמנו ואושרה בישראל.

 

בישראל חוששים שההתרברבות חסרת האחריות של נתניהו וליברמן בשנתיים האחרונות על מאות הפצצות בסוריה רק גרמה לנזק אדיר וכי האיראנים התכוננו בשקט לקראת מהלך שהם יכולים להוציאו אל הפועל בנוסח שבוצע בסעודיה הפגיעה החמורה במצקני הנפט.

 

גורמי מודיעין מעריכים כי היכולת האיראנית קיימת וכי הדבר היחיד שמרתיע אותם היא היעדר הידיעה מה תהיה חומרת התגובה הישראלית.

 

גורם ביון העוסק בהערכה אומר כי האיראנים לא ייתנו לנתניהו את הפרס הגדול והצ׳ופר של תקיפה בישראל כשהוא בדמדומי שלטונו. האיראנים בבורים, לדעת גורמי ההערכה, כי מהלך כזה יעניק לנתניהו אםשרות לתמרן לעצמו השתלטות מוחלטת וארוכת טווח שתוביל למלחמה בזירה האיראנית, מלחמה שהצבא האיראני איננו מעוניין בה.

 

בניגוד להטפה הפוליטית הישראלית, גורמי הערכה סבורים כי באיראן מייחלים  להחלפת השלטון בבית הלבן ובבלפור כדי להשיב את הסדר העולמי לקדמותו כך שניתן יהיה לידש את הסכם הגרעין, להסיר את הסנקציות ולהרגיע את המתיחות גם מול העולם הסוני.

 

אבל בישראל, נתניהו הוא המוביל את שימור החרדה הלאומית בפיזור איומים על סכנה מוחשית מיידית והכל מטעמים פוליטיים אישיים ואינטרסנטיים.

 

עניין מרכזי

שיתוף:
מאמר קודםהבכיינות של נתניהו לא תעזור לו
המאמר הבאהכי חשוב לתייר הישראלי: האינטרנט האלחוטי במלון
עיתונאי, שדרן, עורך ויזם תקשורת. חבר נשיאות מועצת העיתונות והתקשורת בישראל. מנחה NLP מאסטר וטריינר. מנהל ״המכללה לחדשנות״. עבד כשדרן, עורך ומגיש ב״קול ישראל״ ומשדר בגל"צ. קצין בכיר בצה״ל, שירת כקצין חקירות בכיר במצ״ח. ערך את בטאון חיל הים ״בין גלים״ ואת בטאון המשטרה הצבאית ״הד חמ״צ״. ערך את בטאון הסטודנטים ״יתוש״ של אוניברסיטת תל אביב. בהשכלתו בעל תואר שני בתקשורת, יועץ ארגוני ומגשר. עורך ״עניין מרכזי״ מאז שנת 1999. העיתון מפרסם חדשות וסקופים ללא תלות בשום גורם פוליטי או עיסקי. עצמאי, בלתי תלוי ואינו מהסס לומר את האמת גם בתנאים מסובכים.