איזנקוט: לא טוב לישראל לכרות ברית הגנה עם ארה״ב

הרמטכ״ל הקודם גדי איזנקןט אומר כי אל לישראל לכרות ברית הגנה רשמית עם ארצות הברית. הסיבה: הדבר יביא להגבלות חמורות בחופש הפעולה הצבאי, הביטחוני והמודיעיני של ישראל. היתרונות קטנים בהרבה מאשר המצב הקים. עם זאת הוא ממליץ על המשך הידוק היחסים המתכונת הקיימת״.

"מאז 2005 האיום האיראני מוגדר כאיום המשמעותי ביותר על מדינת ישראל. לאיום זה שני מרכיבים עיקריים – החזון והרצון האיראני להשיג נשק גרעיני והשני במאמץ האיראני להשיג הגמוניה אזורית. קאסם סולימאני מפקד כח קודס היה האסטרטג הראשי שפעל נגד מדינת ישראל".

.

״חיסולו של סולימאני הוא פעולה אמריקנית ונכון לה לישראל שלא להיות מעורבת. יחד עם זאת, נכון להיערך לתרחישי הסלמה אפשריים ואני מאמין שמערכת הביטחון הישראלית אכן עושה זאת".

.

״בפני מדינת ישראל ארבעה מעגלי איום. החמור ביותר הוא האיום הבלתי קונבנציונאלי – חזון הגרעין האיראני או היכולת הכימית שזוהתה ופורקה בסוריה. האיום הקונבנציונאלי מדינתי, צבאות של מדינות האזור ובכלל זה הצבא הסורי שצבר בשנים האחרונות ניסיון ובעתיד ישקם את עצמו. איום נוסף הוא התת קונבנציונאלי – הטרור וההבנה שהעורף הישראלי הוא נקודת התורפה של ישראל. האיום הרביעי הוא איום הסייבר. נכון למדינת ישראל למסד דוקטרינה כתובה בנושא תפיסת הביטחון הלאומי. הוא קרא להכין שלושה מסמכי יסוד שיעודכנו כל העת ויהוו למעשה ספר ההפעלה של מדיניות הביטחון לפיה יפעלו כל הגורמים.

.

"ישראל אינה צריכה ברית הגנה שתצר את צעדיה. היא צריכה צריכה לשפר ולהעמיק את קידום ההבנות והיחסים המיוחדים עם ארה״ב. הבנות אלה תורמות ומקדמות את האינטרסים הביטחוניים של שני הצדדים", דברי הרמטכ"ל איזנקוט.

עניין מרכזי

שיתוף:
מאמר קודםאם טראמפ יגיב – החיזבאללה יתקוף את ישראל
המאמר הבאאבוקסיס בבאר שבע ואלישע לוי בבני יהודה
עיתונאי, שדרן, עורך ויזם תקשורת. חבר נשיאות מועצת העיתונות והתקשורת בישראל. מנחה NLP מאסטר וטריינר. מנהל ״המכללה לחדשנות״. עבד כשדרן, עורך ומגיש ב״קול ישראל״ ומשדר בגל"צ. קצין בכיר בצה״ל, שירת כקצין חקירות בכיר במצ״ח. ערך את בטאון חיל הים ״בין גלים״ ואת בטאון המשטרה הצבאית ״הד חמ״צ״. ערך את בטאון הסטודנטים ״יתוש״ של אוניברסיטת תל אביב. בהשכלתו בעל תואר שני בתקשורת, יועץ ארגוני ומגשר. עורך ״עניין מרכזי״ מאז שנת 1999. העיתון מפרסם חדשות וסקופים ללא תלות בשום גורם פוליטי או עיסקי. עצמאי, בלתי תלוי ואינו מהסס לומר את האמת גם בתנאים מסובכים.