איך לומדים אנגלית באינטרנט במינימום זמן ומקסימום אפקטיביות?

אנחנו חיים בתקופה מאתגרת מאוד. הקורונה גרמה לכולנו לצמצם את המגעים החברתיים הלא הכרחיים, והרגילה אותנו לעבור לבצע מהבית גם פעילויות שבעבר התרחשו במקומות אחרים. כשהמטרה היא לימודי שפה, וההעדפה (המובנת) היא לעשות זאת אונליין, האתגר הוא גם של התלמיד אבל בעיקר של בית הספר – ולכן ההמלצה החשובה ביותר היא למצוא בית ספר ללימודי שפות שיש לו מומחיות לא "רק" בהקניית שפות חדשות אלא גם בלימודים מרחוק.

המכשולים העיקריים של לימודים מרחוק

את היתרונות של לימודי אנגלית באינטרנט התחלנו לגלות עוד לפני הקורונה, ובאופן טבעי המגפה שטלטלה את המין האנושי כולו העצימה אותם. הרווח של התלמידים הוא חיסכון משמעותי בזמן, מקסימום נוחות ובחלק גדול מהמקרים גם שליטה מלאה בקצב הלימוד. בתקופה שבה מוטלות מגבלות תנועה מעת לעת ובכל מקרה ההמלצה היא להמעיט באינטראקציות עם אנשים רבים, זהו יתרון נוסף של לימודים אונליין.

לצד היתרונות, ישנם גם מכשולים וחשוב להבין מהם כדי להתמודד איתם בהצלחה:

  • דחיינות – כולל במקרים שבהם רכישת השפה נעשית למען מטרה חשובה לאדם.
  • קושי – בין אם כללי (עקב המאמץ הכרוך ברכישת שפה חדשה החל מגיל מסוים) ובין אם נקודתי (למשל בדקדוק, בהבנת הנקרא, בדיבור וכו').
  • חוסר ביטחון בשימוש במחשב למטרת למידה.

איך להתמודד עם המכשולים בהצלחה?

המפתח הראשון להתמודדות מוצלחת הוא מודעות למכשולים הנ"ל – גם מצד התלמיד/ה וגם מצד בית הספר לשפות – היא הבסיס להתמודדות איתם. המפתח השני הוא ניסיון בהוראה מרחוק ובשימוש באמצעים טכנולוגיים מתקדמים לצורך הנחלת המיומנויות בשימוש בשפה.

על-מנת לנטרל את הדחיינות, כדאי לבחור לימודים שמתנהלים באופן חווייתי וכוללים משימות מהנות. בנוסף, כשהלימוד מתבצע באופן טבעי ואינטואיטיבי, המחויבות של התלמידים תהיה גבוהה יותר.

כדי להתגבר על קשיים, נדרשים מורים מנוסים שיודעים לזהות מראש את החסמים ואת המקומות הספציפיים שבהם כל תלמיד זקוק לסיוע ממוקד. את חוסר הביטחון בשימוש במחשב אפשר להפיג באמצעות שימוש מושכל בכלים המתקדמים הקיימים כיום: ספרי לימוד אינטראקטיביים, קבצי שמע, גישה נוחה מכל המכשירים כך שאפשר יהיה ללמוד בכל זמן ובכל מקום שמתאימים לתלמיד/ה ושילוב נכון של לימוד דיגיטלי ומורים אנושיים.

התאמה מדויקת לצרכים הספציפיים של כל תלמיד ותלמידה

דגש חשוב נוסף בלימודי שפה אונליין, ובפרט אנגלית, הוא להתאים את הלימודים לתלמיד הספציפי – בהתאם לרמה ההתחלתית של השליטה בשפה, למטרה שעבורה נרכשת השפה, לזמן הפנוי של האדם ופרמטרים נוספים. כך למשל ישנם לימודים בזום במתכונת של 1 על 1, כלומר שיעורים פרטיים, ויש גם שיעורי זום קבוצתיים בקבוצות קטנות. עוד אופציה היא קורסים דיגיטליים, ובבתי הספר המובילים כמו ברליץ, יש למשל גם קורסים אינטנסיביים לרכישה מהירה של המיומנויות השונות – כתיבה, הבנת הנקרא, דיבור וכו'. הניסיון שהצטבר בבתי ספר מובילים לשפות מתורגם גם לאבחון מדויק של הפער בין המצב הקיים למצב הרצוי ובהתאם לייעוץ שמפנה לדרך הלימוד הטובה ביותר לכל אחד ואחת.