נסראללה: נתניהו שכנע את פומפאו ללחוץ על טראמפ לחסל את סולימאני

מנהיג החיזבאללה, חסן נסראללה, מסר את ההערכה המודיעינית שלו ושל טהראן בנוגע להתפתחויות שהביאו לחיסולו בשבוע שעבר של קסאם סולימאני. הוא גם רומז כי ארגונו ייאלץ להכנע לדרישת משמרות המהפיכה אם יידרש לפעול נגד ישראל כנקמה על החיסול.

 

לדברי נסראללה, ישראל רצתה לחסל את סולימאני בשל הדומיננטיות שלו בהשתלטות האיראנית השיטתית בסוריה ובלבנון אך לדבריו לא יכלה לעשות זאת. הוא לא פירט מה מנע מישראל את האפשרות. המנהיג השיעי לבנוני וגורמים נוספים מעריכים כי לכן בחר נתניהו להפעיל לחצים בלתי פוסקים של שר החוץ פומפאו כדי שזה ילחץ על טראמפ לאשר מהלך שעד כה התנגד לו מן הטעמים שנטענים נגדו בקונגרס.

 

גם בתקשורת האמריקנית נטען היום, כי פומפאו הפעיל על טראמפ לחצים בלתי פוסקים שארכו חודשים רבים לבצע את החיסול של סולימאני, זאת על אף שמדובר בשר החוץ שאינו אמור לטפל בענייני צבא, ביטחון וביון.

 

גם שר ההגנה הקודם גוייס למאמץ והשניים, הציגו לטראמפ מצגות והערכות ששיכנעו אותו בסופו של דבר לתת אור ירוק לביצוע הפעולה.

 

חסן נסראללה אמר כי התגובה תהיה לכל אורך החזית גם כלפי ישראל. מפקד משמרות המהפכה ציין מפורשות פגיעה מתוכננת בחיפה ובסביבתה ואילו הבת של סולימאני אמרה כי הובטח לה שנסראללה יאולץ לפעול נגד ישראל כתנאי להמשך הזרמת הכספים האיראניים לארגון.

 

מן העבר השני, מושקעים מאמצים גדולים להרגיע את האיראנים ולהבטיח להם שאין כוונה לבצע חיסולים אישיים נוספים. הצגובה בשטח היא אכן מינורית ומסתכמת בהטרדת השגרירות האמריקנית בבגדד אך לא יותר מכך, בינתיים.

 

ישראל, האמריקנים וכנראה גם גורמים אירופיים מרכזיים נוספים,

פועלים ללא לאות בהפעלת לחצים על מנהיגי לבנון לא לאפשר לחיזבאללה לפעול נגד כנקמה על החיסול. לפי שעה השקט נשמר.

 

עניין מרכזי

שיתוף:
מאמר קודםמשחק העונה היה בלתי נשכח אך אכזרי מדי לירוקים
המאמר הבאנלכדו הבוגדים שהסגירו את סולימאני למודיעין זר
עיתונאי, שדרן, עורך ויזם תקשורת. חבר נשיאות מועצת העיתונות והתקשורת בישראל. מנחה NLP מאסטר וטריינר. מנהל ״המכללה לחדשנות״. עבד כשדרן, עורך ומגיש ב״קול ישראל״ ומשדר בגל"צ. קצין בכיר בצה״ל, שירת כקצין חקירות בכיר במצ״ח. ערך את בטאון חיל הים ״בין גלים״ ואת בטאון המשטרה הצבאית ״הד חמ״צ״. ערך את בטאון הסטודנטים ״יתוש״ של אוניברסיטת תל אביב. בהשכלתו בעל תואר שני בתקשורת, יועץ ארגוני ומגשר. עורך ״עניין מרכזי״ מאז שנת 1999. העיתון מפרסם חדשות וסקופים ללא תלות בשום גורם פוליטי או עיסקי. עצמאי, בלתי תלוי ואינו מהסס לומר את האמת גם בתנאים מסובכים.