מבזקים

אמ״ן נגד המוסד בנוגע לגישה הנכונה מול איראן בעידן ביידן

65943278-1E87-41B1-A2BA-75848873E17F

על פי מקורות זרים, עמדתה של ישראל בנוגע לאיראן מהווה מקור לחילוקי דעות הולכים וגוברים בין המוסד לאגף המודיעין של צה”ל, בעוד שני הארגונים מחכים בקשב רב להגעתו הקרובה של ג’ו ביידן לבית הלבן.

.

למורת רוחו של המוסד, ובהתבסס על עמדת חטיבת המחקר של אמ”ן, ראש אגף המודיעין, אלוף תמיר היימן, המליץ על כך שישראל תיקח חלק במאמצי הממשל האמריקני הנכנס לקיום משא ומתן עם טהרן ואולי אף להשתתפות ישראל בשיחות יחד עם מעצמות המערב.

.

עמדה זו של אמ”ן, הנחשבת למתונה יותר, נבדלת בצורה חדה מזו של המוסד, המבקש לשמור על עמדה נוקשה מול איראן, ומדגיש שאיראן מהווה איום קיומי על מדינת ישראל, ללא קשר להקלות על איראן, הצפויות מכיוון הממשל האמריקאי. עמדת המוסד מובלת על ידי ראש המוסד, יוסי כהן, המקורב לראש הממשלה בנימין נתניהו, וצפוי לסיים את תפקידו ביוני 2021. סגנו של כהן, “ד” מונה כמחליפו.

.

אמ”ן אמנם מתון יותר מהמוסד ביחסו לאיום האיראני, אך הוא נותר פעיל במערכה המודיעינית נגד איראן, וב- 10/12 ציין כוכבי בנאומו כי התעצמות איראן, בעיקר בזירה הסורית, נבלמת בזכות הפעילות הצבאית הישראלית.

.

הבדלי העמדות והמתיחות בין ארגוני המודיעין הוחרפו על רקע ביקורו האחרון של נתניהו יחד עם ראש המוסד בערב הסעודית, אשר אולי סימן את יוסי כהן, כיורשו העתידי. ביקור זה, שבתחילה נשמר בחשאיות, גרם לכעס בקרב פיקוד הצבא, והשפיע גם מבחינה פוליטית, כאשר בני גנץ איים לפרק את הממשלה, ולהכריז על בחירות במרץ הקרוב.

.

עניין מרכזי

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן