מבזקים

האיראנים התחזקו ב-340 כלי שייט צבאיים חדשים

6E1CB4D4-FFD3-47B4-97A6-F382ACD41503

חיל הים של משמרות המהפכה האיראניים הציג 340 כלי שיט חדשים, שהוכנסו לשירות החיל.

.

כלי השיט שהוצגו הם מדגמים שונים, ביניהם כלי שיט עם משגרי רקטות, כלי שיט עם משגרי טילים לטווחים קצרים (עד 40 ק”מ), כלי שיט מתאבדים וכלי שיט, עליהם מורכב מסלול קצר לשיגור כלי טיס לא מאוייש מתאבד מדגם אבאביל.

.

כל כלי השיט מיוצרים באיראן, והם בעלי יכולת להגיע למהירויות גבוהות יחסית (כ- 40 עד 50 קשרים). מערכות הנשק המותקנות על כלי השיט אף הם מייצור איראני מקומי.

.

כלי השיט יופעלו על ידי משמרות המהפכה, באזור המפרץ הפרסי, מצרי הורמוז, בים עומאן ובים הכספי . התפיסה העומדת מאחורי השימוש בכלי השיט היא תפיסה אסימטרית שמקורה בלקחי מלחמת איראן-עיראק, ולפיה חיל הים האיראני לא יהיה מסוגל להתמודד מול העליונות האווירית והימית של ארצות הברית ובנות בריתה.

על מנת לנטרל את היכולות האמריקאיות מתבססת תפיסת הקרב הימי האיראנית על תקיפה “נחיל” רב-ממדית של כלי השיט האמריקאיים.

.

תקיפת ה”נחיל” הינה תקיפה משולבת של עשרות כלי שיט כנגד מטרה אחת, התוקפים אותה בו זמנית ממספר כיוונים, ומשגרים לכיוונה עשרות חימושים מסוגים שונים טילים, רקטות וטורפדו.

הצגת כלי השיט החדשים האיראניים דווקא במועד זה הינה על רקע המאמצים האיראניים להפגין עוצמה מדינית וצבאית כמהלך אסטרטגי במהלך השבועות האחרונים (מאז כניסתו של ביידן לתפקיד), טרם התחלתם של הדיונים הצפויים בנושא תוכנית הגרעין האיראנית.

.

וידיעה נוספת:

משמר החופים האמריקאי עצר סירות מבריחים עם סמים בשווי של למעלה מ- 220 מיליון דולר / ד”ר אייל פינקו

.

משמר החופים האמריקאי עצר השבוע כעשר סירות מבריחים, בהם התגלו סמים במשקל של טון, ובשווי מוערך בלמעלה מ- 200 מיליון דולר. בנוסף לשלל הרב נעצרו גם שישה מבריחי סמים בינלאומיים.

.

משמר החופים הגביר את פעילותו המבצעית מתחילת השנה, וביצע מבצעים רבים לאיתור מבריחי סמים באוקיינוס השקט. מבצעים אלו בוצעו על ידי כלי שיט בליווי מטוסי סיור ימיים ומסוקים ימיים. המבצעים האחרונים בוצעו על ידי שבעה כלי שיט שפעלו משך כחודש וחצי ברציפות בים.

.

בשנים האחרונות החלו המבריחים לעשות שימוש בכלי שיט צוללים-למחצה (Semisubmersible) ובצוללות ננס, על מנת להבריח סמים מדרום אמריקה אל צפון אמריקה ואירופה. השימוש בכלי שיט אלו מאפשר למבריחים להתגנב אל חופי ארה”ב ואירופה מבלי להתגלות על ידי מכ”מי ספינות משמר החופים ומערך השמירה על הגבול הימי האמריקאי. דגמים שונים של כלי השיט הללו מבוססים על צוללות ננס וכלים צוללים תוצרת איראן. איראן וחיזבאללה פועלים מזה שנים רבות בדרום אמריקה בשיתוף פעולה עם ברוני הסמים הגדולים למכירה והפצה של סמים ברחבי העולם.

.

במבצעים האחרונים באוקיינוס השקט נעשה שימוש ביכולות חדשות בכלי השיט ובכלי הטיס של משמר החופים האמריקאי יכולות המבטיחות גילוי צוללות וכלי שיט קטנים, באמצעות שילוב סונארים, אמצעים אופטיים ומכ”מים מתקדמים.

.

בארצות הברית מודאגים מהתגברות הברחת הסמים מדרום אמריקה למדינה, ומשמר החופים האמריקאי עובר בשנים האחרונות תהליך אינטנסיבי של בניין כוח, לשיפור יכולות הגילוי שלו והתמודדות עם סוגים שונים של כלי שיט בהם עושים שימוש המבריחים.

 

.

עניין מרכזי

 

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן