נתניהו נכנע ללחץ של טראמפ ומטיל מגבלות חמורות על השקעות סיניות בישראל

הנשיא האמריקני דונאלד טראמפ כפה על נתניהו להעביר החלטה מרחיקת לכת העלולה לפגוע קשות ביחסים הכלכליים בין ישראל לסין. נתניהו עמל שנים כדי להדק את היחסים הללו, נסע לסין פעמים רבות והתגאה פוליטית על הסכמים שונים והרחבת הקשרים הכלכליים.

 

היום הושם לכך הקץ בהשקט בהצנעה כמעט בחשאי. הקבינט המדיני ביטחוני אישר את דרישת נתניהו להפעיל מנגנון ממשלתי שיפעל על פי האינטרסים האמריקאיים במסווה של אינטרס ישראלי.

 

בעקבות ההנחייה מהבית הלבן נאלץ נתניהו להעביר החלטה ולפיה תוקם ועדת פיקוח על השקעות זרות בעיקר סיניות. המדינה תוכל מעתה להתערב בכל השקעה סינית בארץ גם אם מדובר בייצור בייגלה.  בשל מלחמת הסחר שהכריז טראמפ על הסינים חייבת ישראל להתכופף ולכרוע ברך בפני הפריץ, שמא יימאס לו סופית מנתניהו.

 

שר החוץ האמריקני פומפיאו לוחץ זה חודשים על נתניהו בשמו של טראמפ להתחיל ליישם את האמברגו על הזרמת הוו סיני לישראל זאת אף אם מדובר בהשקעה כספית בלבד ללא חשיפת סודות או סיכון ביטחוני ממשי.

 

ההגבלות החמורות ייכנסו לתוקף ב-1 בינואר הקרוב.

 

רמי יצהר, עניין מרכזי

 

שיתוף:
מאמר קודםפוליסה מלאה למעטפת מתאימה באופן אישי
המאמר הבאמחכים למנדלבליט: הקמת הקואליציה מתעכבת עד להודעה על כתב האישום נגד נתניהו
עיתונאי, שדרן, עורך ויזם תקשורת. חבר נשיאות מועצת העיתונות והתקשורת בישראל. מנחה NLP מאסטר וטריינר. מנהל ״המכללה לחדשנות״. עבד כשדרן, עורך ומגיש ב״קול ישראל״ ומשדר בגל"צ. קצין בכיר בצה״ל, שירת כקצין חקירות בכיר במצ״ח. ערך את בטאון חיל הים ״בין גלים״ ואת בטאון המשטרה הצבאית ״הד חמ״צ״. ערך את בטאון הסטודנטים ״יתוש״ של אוניברסיטת תל אביב. בהשכלתו בעל תואר שני בתקשורת, יועץ ארגוני ומגשר. עורך ״עניין מרכזי״ מאז שנת 1999. העיתון מפרסם חדשות וסקופים ללא תלות בשום גורם פוליטי או עיסקי. עצמאי, בלתי תלוי ואינו מהסס לומר את האמת גם בתנאים מסובכים.