טראמפ זועם על הדלפת נתניהו כי עודכן לפני חיסול סולימאני

בנות הברית של האמריקנים, בעיקר באירופה ובאוקיאניה (אוסטרליה וניו זילנד) הביעו אי שביעות רצון בולטת מכך שלא עודכנו, אף לא בדקות האחרונות, אודות החיסול המיועד של הגנרל האיראני סולימאני.

 

הכעס על טראמפ נבע מכך שנתניהו רמז בשחצנות אופיינית שהוא ידע מה שאחרים לא. היום מתפרסם בארצות הברית שטראמפ לא עידכן את נתניהו אלא מי שהדליף לו זמן קצר לפני החיסול היה שר החוץ פומפאו.

 

מקור אמריקני אחר מעריך כי אפשר שהמודיעין הישראלי סייע לאמריקנים בכך שמסר להם על תנועותיו של סולימאני לרבות פרטים על הטיסה האחרונה שלאחריה הושמדה המכונית שבה נסע.

 

בסוף השבוע אמר בכיר במשמרות המהפכה כי איראן לא תשקוט עד שישראל תושמד. הבת של סולימאני ממשיכה לטעון כי הובטח לה שהחיזבאללה קיבל הוראה לנקום בישראל וכי הפעולה תגיע.

 

לעומת זאת, מתברר כי מקורות הביון שצוטטו ב״עניין מרכזי״ מייד לאחר החיסול דייקו לגמרי. הן בוושינגטון והן בטהראן הבינו, תודות למגעים חשאיים באמצעות תיווך קטארי ואחר, כי שני הצדדים מחוייבים לריסון יחסי כדי למנוע הסלמה חמורה. לפי שעה ההסכמות נשמרות. האמריקנים התחייבו כי לא יהיו חיסולים נוספים אם יישמרו ההבנות.

 

מבחינה פוליטית החיסול הועיל לטראמפ וגם לנתניהו, אלא שהאיראנים זוממים על פי גורמי מודיעין פעולות נקם כואבות שאינן דווקא ירי טילים והפצצות.

 

רמי יצהר Rami Yitzhar

עניין מרכזי

שיתוף:
מאמר קודםרמי יצהר ביוגרפיה: עיתונאי, שדרן יזם תקשורת ומומחה NLP
המאמר הבאדוחות תנועה מועטים רושמת המשטרה מעבר לקו הירוק
עיתונאי, שדרן, עורך ויזם תקשורת. חבר נשיאות מועצת העיתונות והתקשורת בישראל. מנחה NLP מאסטר וטריינר. מנהל ״המכללה לחדשנות״. עבד כשדרן, עורך ומגיש ב״קול ישראל״ ומשדר בגל"צ. קצין בכיר בצה״ל, שירת כקצין חקירות בכיר במצ״ח. ערך את בטאון חיל הים ״בין גלים״ ואת בטאון המשטרה הצבאית ״הד חמ״צ״. ערך את בטאון הסטודנטים ״יתוש״ של אוניברסיטת תל אביב. בהשכלתו בעל תואר שני בתקשורת, יועץ ארגוני ומגשר. עורך ״עניין מרכזי״ מאז שנת 1999. העיתון מפרסם חדשות וסקופים ללא תלות בשום גורם פוליטי או עיסקי. עצמאי, בלתי תלוי ואינו מהסס לומר את האמת גם בתנאים מסובכים.